Recenzja QCY T5: najlepsza tania alternatywa dla słuchawek AirPods

  • by

Zaledwie kilka miesięcy po premierze mało przekonującego modelu T3, chiński producent QCY powraca na rynek z nową parą niedrogich bezprzewodowych słuchawek dousznych i wychodzi mu to o niebo lepiej niż ostatnio. QCY T5 jest najbardziej kompletną i najlepiej spisującą się w praktyce alternatywą dla słuchawek Apple AirPods, która nie wymaga od nas poważniejszej inwestycji pieniężnej.

Specyfikacja modelu QCY T5 w skrócie:

  • Bluetooth 5.0 z kodekiem AAC
  • Wodoodporność potwierdzona certyfikacją IPX4 (produkt odporny na pot i deszcz)
  • Ponad 4 godziny nieprzerwanego słuchania przy pełnym naładowaniu
  • Schowek ładujący może naładować słuchawki czterokrotnie bez konieczności podpinania jego samego pod ładowarkę
  • W zestawie dostajemy 3 końcówki douszne i kabel micro-USB

Budowa, wygoda użytkowania i wytrzymałość baterii

QCY T5 to całkowicie konwencjonalna para bezprzewodowych słuchawek przypominających wyglądem i kształtem model Apple Airpods lub nawet Honor FlyPods Lite, jeśli by zmrużyć oczy.

Jakkolwiek mało ambitnie to zabrzmi, trzeba powiedzieć, że budowa T5 jest swojego rodzaju ulgą po dziwnie eksperymentalnym modelu QCY T3. Ta wcześniejsza odsłona charakteryzowała się innym stylem gumowych wkładek dousznych, które były dostępne tylko w jednym rozmiarze i przez to nie każdemu pasowały. W T5 zdecydowano się na całe szczęście na bardziej konwencjonalny, douszny profil. Oznacza to, że czekają tu na nas standardowe gumowe wkładki douszne dostępne w trzech rozmiarach, tak, aby w każdym uchu leżały jak trzeba.

To właśnie ten centralny element słuchawek (albo, mówiąc prościej, ta ich część, która ma bezpośrednią styczność z wewnętrzną częścią ucha), wynosi QCY T5 na piedestał dzięki swojej kompaktowości i zaokrąglonemu profilowi. Czyni to z QCY T5 jedne z najbardziej komfortowych bezprzewodowych słuchawek na rynku, z których możemy bez problemu korzystać przez wiele godzin bez przerwy – nawet pomimo faktu, że końcówki douszne wsuwają się całkowicie do ucha, co mogłoby teoretycznie powodować dyskomfort przy dłuższym użytkowaniu. Dopasowanie do profilu ucha jest tu również bardzo dobre, co pozwala słuchawkom T5 przylegać do ucha nawet podczas gwałtownych drgań lub wzmożonego ruchu.

To jednak nie wszystko. Model QCY T5 ładnie się prezentuje i stawia przede wszystkim na funkcjonalność i praktyczność. To samo dotyczy się schowka ładującego, który choć jest nazbyt lekki i ograniczony do portu micro-USB, pozwala naładować słuchawki trzykrotnie bez zewnętrznego źródła zasilania. Wytrzymałość baterii słuchawek na jednym ładowaniu wynosi nieco ponad 4 godziny. Jest to wynik równie dobry co w Apple AirPods Pro, których wyjściowa cena oscyluje w okolicach 280 USD. No dobrze, może nie tak dobry, ale w przypadku QCY T5, naprawdę ciężko wymagać więcej za taką cenę.


ŁĄCZNOŚĆ I FUNKCJE KONTROLNE SŁUCHAWEK QCY T5

W przeciwieństwie do modelu QCY T3, słuchawki QCY T5 posiadają bardzo proste sterowanie dotykowe. Chociaż producent odszedł tu od funkcji zmiany głośności poprzez przesuwanie palcem wzdłuż zewnętrznego profilu słuchawki, podstawowe funkcje chodzą za to jak w zegarku, więc nie mamy większych powodów do narzekań.

Dwa stuknięcia palcem umożliwiają wstrzymywanie lub wznowienie muzyki. Przytrzymanie palca na prawej słuchawce pozwoli nam przejść do następnego utworu, podczas gdy ta sama czynność w lewej słuchawce cofnie nas o piosenkę wstecz. Naciskając trzykrotnie palcem lewą słuchawkę, aktywujemy system sterowania głosowego w smartfonie.

Wspaniałe jest to, że QCY T5 pozwala błyskawicznie przełączać się między używaniem dwóch lub jednej słuchawki. Wystarczy umieścić jedną z wkładek dousznych w schowku i słuchać dalej. Jej ponowne podniesienie od razu zabierze nas z powrotem w tryb stereo.

Również łączność w słuchawkach QCY T5 jest na najwyższym poziomie. Połączenie Bluetooth 5.0 utrzymuje się w całej swojej stabilności na odległości około 10 metrów, nawet gdy między nami a smartfonem są ściany. To samo tyczy się obszarów zatłoczonych sygnałami bezprzewodowymi, bez względu na to, czy siedzimy w fotelu, spacerujemy czy jedziemy na rowerze. Na koniec warto dodać, że słuchawki szybko się łączą – prawdopodobnie w momencie włożenia ich do uszu będą już one podpięte pod Bluetooth. Szkoda przy tym wszystkim jedynie tego, że nie znajdziemy tu funkcji dotykowej regulacji głośności. 


JAKOŚĆ POŁĄCZEŃ, MULTIMEDIA I GRY MOBILNE NA SŁUCHAWKACH QCY T5

Jest jeszcze jedna funkcja sterowania, o której nie powiedzieliśmy. Stukając trzy razy w prawą słuchawkę, aktywujemy specjalny tryb gry. Słuchawki zmniejszają wtedy opóźnienie dźwięku podczas grania w gry mobilne i wychodzi im to świetnie.

Dźwięk w grach akcji na Androidzie i iPhonie jest znacznie bardziej zsynchronizowany z aktywowanym trybem gry. QCY mocno reklamuje tę funkcję – i nie bez powodu. Synchronizacja jest tu szybsza niż w praktycznie wszystkich innych bezprzewodowych słuchawkach, z jakimi mieliśmy do tej pory styczność. Nadal nie jest to może tak precyzyjny i dokładny system jak w słuchawkach przewodowych, ale przynajmniej niewiele im brakuje. Dźwięk może jednak zniekształcać się w niektórych momentach, co udaje się przezwyciężyć jedynie poprzez trzykrotnie stuknięcie palcem w prawą słuchawkę. Jak widać, funkcja nie działa w słuchawkach T5 w sposób bezbłędny, co jednak nie umniejsza jej ponadprzeciętnym osiągom.

Jako całość, synchronizacja dźwięku i obrazu jest oszałamiająca w słuchawkach QCY T5, nawet bez aktywowanego trybu gry. Odtwarzanie jest prawidłowe na urządzeniach z Androidem z Bluetooth 5.0, a także na iPhonie. Filmy w aplikacji YouTube są prawie idealnie zsynchronizowane bez trybu gry i całkowicie zsynchronizowane z włączonym trybem gry, jednak tylko na iPhonie.

Jakość połączeń w QCY T5 jest również dobra, przynajmniej tak długo dopóki znajdujemy się w zamkniętym pomieszczeniu. Doskonały mikrofon zapewnia głośny i wyraźny dźwięk na drugim końcu linii, dzięki czemu długie rozmowy telefoniczne można odbywać bez doświadczania problemów z jakością połączenia lub przejrzystością dźwięku. W bardziej zatłoczonych przestrzeniach biurowych niektóre dźwięki mogą się wyślizgnąć i lepiej jest wtedy poszukać cichszego kąta. Na zewnątrz do równania dochodzi szum wiatru, przez co na linii mogą wystąpić drobne trzaski i inne podobne, niepożądane sygnały dźwiękowe.

Dobra jakość połączeń, synchronizacja audio-wideo i specyficzny tryb gry sprawiają, że QCY T5 jest najbardziej kompletnym i jak dotąd najtańszym bezprzewodowym zestawem słuchawkowym dostępnym na rynku.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU W SŁUCHAWKACH QCY T5

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, QCY T5 można śmiało porównać do modeli QS1, QS2 i T3. Jest jednak pewna różnica.

QCY T5 ma te same wyraźne średnie i wysokie tony, z których znane i kochane były poprzednie modele. Wokale zarówno męskie, jak i żeńskie docierają więc do naszych uszu z dużą wyrazistością i głębią. Dźwięki zawierające głos są wypychane naprzód i odgrywają centralną rolę w odtwarzanych treściach audio, ale dzieje się to bez wykluczania innych instrumentów i częstotliwości. Instrumenty w średnich i wysokich tonach, takie jak talerze, perkusja i fortepian, brzmią czysto i naturalnie. Sibilance (obecność dźwięków „sss” w wokalu i talerzach) jest również ograniczona do minimum.

Szczegółowość sygnału dźwiękowego po raz kolejny okazuje się przekonująca. T5 posiada dobre obrazowanie stereo i oferuje detale muzyczne zarówno po lewej jak i po prawej stronie zestawu słuchawkowego.

Mimo to QCY T5 brzmi nieco inaczej niż jego poprzednicy. Nie ma tu tego samego efektu basu. Kiedy zakładało się na uszy modele QS1, QS2 i T3 i odpowiednio je dociskało, wszystkie one zapewniały głębokie brzmienie basu. Choć T5 ma zasadniczo całkiem pokaźny bas, nie jest on dłużej tak wyrazisty i pełny. Nie spodziewajmy się więc tutaj efektu basu, który zawibruje nam w uszach, choć wcale nie oznacza to, że bas w T5 jest niewystarczający – po prostu nie jest on tak dosadny jak we wcześniejszych modelach.

Średnie częstotliwości w dolnej części również oferują barwny i ciepły dźwięk bez odgrywania pierwszoplanowej roli. Czasami jednak męskie wokale mogą stracić nieco na swej mroczności lub surowym brzmieniu, jednak przez zdecydowaną większość czasu obraz muzyczny jest w sam raz – odpowiednio soczysty i szczegółowy na różnych wysokościach.

Niezależnie od tego, czy chcesz samemu podkręcić bas w korektorze dźwięku, czy nie, QCY T5 zawsze zapewnia najwyższej klasy wysokie i średnie tony. Czyni to z nich jedne z najbardziej wszechstronnych i zrównoważonych bezprzewodowych słuchawek, jakie możemy dostać w tej cenie.  


QCY T5 NA TLE INNYCH MODELI

QCY T5 VS. QCY T3

Ponieważ model QCY T5 używa zwykłych gumowych końcówek, istnieją większe szanse, że jego dopasowanie do uszu będzie lepsze niż w T3. Brakuje tu za to dotykowego sterowania głośności znanego z T3, ale dzięki temu kontrola dźwięku staje się wygodniejsza. Przy odpowiednich wskazówkach i dopasowaniu T3 ma wyraźniejszy bas i znacznie szerszy wachlarz wokali, co już w samo w sobie jest trudne do przebicia. T5 brzmi za to płynniej i bardziej naturalnie, choć bez równie przekonującego efektu basu. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, QCY T5 jest znacznie bardziej praktyczny od modelu T3, co pozwala mu wyjść z tej rywalizacji zwycięsko.

QCY T5 VS. QCY QS2

Bestseller QCY T2C (znany również jako QS2) to mistrz low-costowych rozwiązań w dziedzinie słuchawek. T5 ma jednak lepiej artykułowane średnie i wysokie tony, dzięki czemu brzmi wyraźniej. Przy odpowiednim dopasowaniu QS2 może zapewnić głębszy bas niż T5, ale bas w T5 jest nadal niczego sobie. T5 może również obsługiwać wyższe poziomy głośności. Oprócz dźwięku, T5 wygrywa we wszystkich innych aspektach: wytrzymałość baterii, komfort użytkowania, jakość połączeń, synchronizacja dźwięku i obrazu oraz sterowanie dotykowe.

QCY T5 VS. KZ S1 z konfiguracją hybrydową

Nie sposób uniknąć porównania QCY T5 z doskonałym modelem KZ S1 z konfiguracją hybrydową, ponieważ jest to kolejna niedroga para bezprzewodowych słuchawek, która łączy w sobie zrównoważony dźwięk z trybem gry. Oba tryby gry, ten w S1 oraz ten w T5, są do siebie bardzo zbliżone i oba mają skłonność do zniekształcania poszczególnych częstotliwości dźwięku. Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, S1 i T5 mają też porównywalny efekt basu, przy czym S1 stawia nieco bardziej na głębokość tych niskich dźwięków i chłodniejszy obraz w środkowych partiach dźwięku. Wysokie dźwięki są bardziej otwarte na słuchawkach QCY T5. Ogólnie rzecz biorąc, T5 brzmi bardziej dynamicznie niż S1, którego dźwięk wypada na jego tle bardziej płasko.

QCY T5 VS. SOUNDPEATS TRUECAPSULE

Znajdując się w tej samej kategorii cenowej, słuchawki SoundPEATS TrueCapsule są bezpośrednim konkurentem dla QCY T5. Model QCY T5 jest wygodniejszy dzięki cieńszym nausznikom, a jego elementy kontrolne reagują lepiej na dotyk. Trwałość baterii też jest tu nieco lepsza. TrueCapsule mają z kolei bardziej wyraźny bas i cieplejszy ogólny dźwięk, ale T5 zwycięża w tym pojedynku za sprawą faktu, iż stanowi kompletny zestaw wzbogacony o funkcjonalny tryb gry i funkcję szybkiego przełączania między jedną a dwiema słuchawkami.

QCY T5 VS. SSK BT03

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że słuchawki SSK BT03 mają gorszą jakość połączeń oraz odtwarzania wideo i gier. Nie można jednak nie wspomnieć przy tym, że jakość dźwięku przewyższa tę oferowaną przez QCY T5. BT03 wydobywa więcej szczegółów z muzyki dzięki wyraźniejszemu basowi i lepiej artykułowanym dźwiękom w dolnej części średnich tonów. Wysokie dźwięki są tu jednak przez to nieco zaostrzone. Podczas gdy muzyczny komfort słuchawek BT03 jest powyżej normy, to T5 oferuje lepsze ogólne doznania użytkowe dzięki swojej szeroko rozbudowanej funkcjonalności.

QCY T5 VS. MPOW T5/ M5

Oprócz QCY T5, istnieje jeszcze jedna para bezprzewodowych słuchawek o nazwie T5. Te od Mpow mają piękny pełny bas i szczegółowe dźwięki w środkowych częstotliwościach. Dzięki temu Mpow zapewnia bogatszą scenę dźwiękową i bardziej precyzyjne umiejscowienie instrumentów niż QCY. QCY jest jednak wygodniejszy i bardziej funkcjonalny dzięki swej wspaniałej synchronizacji audio-wideo i jakości dźwięku podczas połączeń telefonicznych.

QCY T5 VS. SOUNDPEATS TRUEDOT

SoundPEATS TrueDot to kolejne bezprzewodowe słuchawki, które oferują ciepłe, wyważone brzmienie. T5 jest nieco bardziej wyrazisty w odtwarzaniu dźwięków niż TrueDot, z większym naciskiem na wokale i wyższe nuty, podczas gdy TrueDot ma więcej basu i głębi oraz oferuje lepsze umiejscowienie instrumentów na scenie dźwiękowej. Dynamika w TrueDot jest również lepsza, z lepiej zdefiniowanymi zarówno niskimi jak i wysokimi poziomami, gdy na piosenki składa się dźwięk płynący z wielu różnych źródeł naraz.

QCY T5 VS. EDIFIER X3

QCY T5 lepiej leży w uszach niż nowo wydany i najwyżej oceniany przez krytyków model Edifier X3. T5 lepiej obsługuje także synchronizację audio-wideo w kontekście gier. X3 ma jednak około 1,5 godziny dłuższą żywotność baterii, a przy tym cięższe basowe dźwięki i większą głębię w niższych środkach. T5 ma za to bardziej wyrafinowany bas, a jego średnie i wysokie tony brzmią bardziej gładko i naturalnie. Edifier jest zatem bardziej dynamicznym z tych dwóch produktów, ale którego byśmy nie wybrali, będzie to trafiony wybór.


NASZ WERDYKT

Nasza ocena: 5/5

QCY T5 to fantastyczny, wszechstronny zestaw w przystępnej cenie. Słuchawki są wygodne do noszenia, zapewniają solidną jakość połączeń, doskonałą łączność i świetną synchronizację audio-wideo, nawet w grach mobilnych. Na dzień dzisiejszy stanowią w swojej kategorii cenowej najlepszą alternatywę dla słuchawek AirPods.

Źródło: www.scarbir.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.