Przejdź do treści

Czy można używać ładowarki do telefonu do Nintendo Switch?

  • przez
Czy mozna uzywac ladowarki do telefonu do Nintendo Switch

Nintendo Switch wymaga do ładowania tego samego złącza USB-C, którego prawdopodobnie używasz do ładowania telefonu, słuchawek, a może nawet laptopa. To dobra rzecz, ponieważ oznacza to, że możesz łatwo znaleźć nowy kabel do ładowania, jeśli zapomniałeś lub zgubiłeś oryginalną ładowarkę producenta sprzętu (OEM). Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia, Nintendo zaleca, aby jego klienci używali tylko oficjalnej ładowarki USB-C, która jest dostarczana wraz ze Switch lub jednej specjalnie licencjonowanej dla konsoli. Powód jest prosty: choć mogą wyglądać identycznie, nie każda ładowarka jest zbudowana tak samo. Twoje doświadczenie z alternatywą innej firmy może się różnić.

Jeśli używasz ładowarki, która nie ma dużej mocy wyjściowej, pełne naładowanie Switcha może zająć kilka dni – lub może nie ładować się w ogóle, jeśli grasz w gry, gdy jest podłączony. To często zdarza się w przypadku zwykłych ładowarek do smartfonów. Z drugiej strony, konsekwencje korzystania z ładowarki innej firmy mogą być poważne. Używanie szybkiej ładowarki, która nie reguluje odpowiednio swojego wydatku energetycznego, może uszkodzić Twoje urządzenie lub spowodować przegrzanie baterii. 

W większości przypadków możesz użyć ładowarki do telefonu lub tabletu, aby naładować Nintendo Switch ze względu na to, jak zaprojektowana jest specyfikacja USB Power Delivery. Wielu posiadaczy Switcha zgłasza, że tak właśnie robi. Złą wiadomością jest to, że Nintendo nie w pełni przestrzega tego protokołu dostarczania energii, więc może być również możliwe przeładowanie konsoli, jeśli nie używasz ładowarki marki Nintendo- (lub licencjonowanej). 

Specyfikacja ładowarki do Nintendo Switch

Czy mozna uzywać ladowarki do telefonu do Nintendo Switch

Nintendo Switch występuje w trzech odmianach: zwykły Switch, Switch OLED oraz Switch Lite. Dwie pierwsze konsole – Switch i Switch OLED – mają taką samą specyfikację ładowania, ale mniejszy Switch Lite wymaga nieco mniejszej mocy. Nintendo dostarcza konsole Switch z 39-watowym zasilaczem USB-C Power Delivery (PD), który ma dostarczać 15 V/2,6 A i 5 V/1,5 A. Dzięki tym specyfikacjom, może się okazać, że ładowarka Switch działa również dobrze do ładowania tabletu, smartfona i ewentualnie laptopa, jeśli jest to Ultrabook.

Jeśli spojrzysz na specyfikację swojej ładowarki do smartfona, tabletu lub laptopa, możesz zauważyć, że mają one wyższą moc niż zasilacz 39W Switcha. Wiele z nich występuje w odmianach 45W, 65W, a nawet 100W i 240W. Nie oznacza to jednak, że nie możesz używać tych ładowarek ze switchem, ze względu na technologię wprowadzoną przez USB-C.

Mówiąc prościej, ładowarki USB-C PD są z natury inteligentne w tym sensie, że mogą dostosować się do wymagań gadżetów, w tym takich, które nie są zaprojektowane do wykorzystania ich pełnego potencjału ładowania. Ładowarka może na przykład zwiększyć moc do 65 W, ale Switch nie otrzyma takiego pełnego obciążenia, a zamiast tego uzyska tylko taki poziom mocy, jaki jest mu potrzebny do bezpiecznego i szybkiego ładowania. USB Implementers Forum opisuje tę konstrukcję jako „elastyczną”, wyjaśniając, że obecna specyfikacja USB Power Delivery 3.1 jest w stanie „zoptymalizować zarządzanie energią w wielu urządzeniach peryferyjnych, pozwalając każdemu urządzeniu pobrać tylko tyle mocy, ile wymaga …”, między innymi.

Czy ładowanie Nintendo Switch ładowarką do telefonu jest bezpieczne?

Czy mozna uzywać ladowarki do telefonu do Nintendo Switch

Dobrą wiadomością jest to, że można użyć wielu ładowarek USB-C na rynku do ładowania Nintendo Switch. Na przykład Satechi wyjaśnia na swojej stronie wsparcia, że można bezpiecznie używać 108W Travel Charger, zauważając, że port 90W na ładowarce automatycznie dostarczy 15V/2.6 amperów, które wykorzystuje konsola. Sprawy zaczynają się jednak nieco komplikować, gdy zaczynamy szukać profili ładowania.

Czy mozna uzywac ladowarki do telefonu do Nintendo Switch

Mówiąc bardzo prosto, profil ładowania odnosi się do szczegółów, które ładowarka używa do optymalizacji ładowania urządzenia, do którego jest podłączona (przez Delta Q). Niektóre ładowarki innych firm, zwłaszcza te, które są tanio wykonane, mogą nie mieć odpowiednich profili ładowania, aby prawidłowo naładować swoje Nintendo Switch. Może to doprowadzić do sytuacji, w której moc wyjściowa nie jest dobrze zarządzana, a to z kolei może potencjalnie prowadzić do baterii, która ulega szybszej degradacji, a może nawet uszkodzić konsolę.

Istnieją również pewne obawy, że ponieważ Nintendo Switch nie spełnia w pełni specyfikacji USB-C, może być możliwe przeładowanie go, w przeciwieństwie do nowszych urządzeń, które zostały zaprojektowane tak, aby w pełni przestrzegać protokołu PD. Choć oryginalny post został utracony wraz z zamknięciem Google+, post na Reddicie zarchiwizował analizę portu Nintendo Switch przeprowadzoną w 2017 roku przez testera znanego jako Nathan K., który stwierdził, że potencjalnie możliwe jest przeładowanie konsoli Switch nawet o 300% ze względu na jego brak prawidłowego negocjowania mocy wyjściowej, której potrzebuje od ładowarki (poprzez Switch Chargers). Wielu użytkowników Switch zgłosić z powodzeniem przy użyciu ich USB-C laptopa i ładowarki telefonu z konsoli, ale biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje, najlepiej jest trzymać się z OEM i licencjonowanych ładowarek sprzedawanych przez Nintendo.

Źródło: slashgear.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *